• Whatsapp Test Hattı
    Whatsapp Hattımız : 05073550044 - Bilgi İçin : TIKLAYIN!
  • İPTV Satışlarımız Başladı.
    Başlangıca özel fiyatlarla siz değerli üyelerimizin hizmetine sunuyoruz. Detaylı bilgi ve Test için : TIKLAYIN!

Kanseri 15 Dakikada Teşhis Edebilen Çip Geliştirildi

#1

Şöyle 5 sene önce biri size gelip tek bir kan tahlilinden kanser teşhis edilecek deseydi gülerdiniz herhalde. Ama artık teknoloji çok gelişti ve her gün yeni bir şey bulunuyor. Kim bilir 5 sene sonra neler bulunacak ?

Kanseri Teşhis Eden Çip
Bilim adamları, tek bir kan tahliliyle kanseri 15 dakikada teşhis edebilecek çip geliştirdiklerini açıkladılar.

Belçika’nın İngilizce yayım yapan “Flanders Today” gazetesinde yer alan habere göre, Leuven Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde dört yıllık çalışma sonucu geliştirilen çip, kişide kanser hücresi olup olmadığını 15 dakikada tek bir kan tahliliyle ortaya çıkarabiliyor.

Kişiden alınan kan örneğiyle deney tüpüne yerleştirilen çip, çok küçük bir dijital kamera görevi yaparak birkaç dakika içinde her hücrenin görselini oluşturuyor. Bu görsellerin bilgisayarda analitik algoritmayla incelenmesiyle hücrelerin kanserli olup olmadığı tespit ediliyor.

Araştırmayı yöneten Liesbet Lagae ve ekibinin, çipi hastalar üstünde denediği ve iyi sonuçlar elde ettiği belirtildi.

Lagae, çipin daha çok sayıda hasta üstünde denenmesi ve pazarlanabilecek bir prototipinin geliştirilmesi için gerekli fonları elde etmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, “Kanser ne kadar erken teşhis edilirse iyi sonuç almak o kadar mümkün olur,” dedi.

Kanserli hücrelerin teşhis edilmesi için geleneksel olarak kullanılan sistemlerin arasında tarama sistemleri bulunuyor, ancak bu sistemlerin küçük tümörleri teşhis edememe ihtimali bulunuyor. Kanserin geç teşhisi, kanser hastalarının yüzde 90’ının hayatını kaybetmesine neden oluyor.
 
#3
bundan 80 yıl önce tv yoktu düşünsenize şimdi kağıt kadar ince full hd tv ler var teknoloji dünyaya çağ atlattı...
Çağ atlattı teknoloji lakin atlattığı çağlar kadar pahalı durumda dediğiniz ultra ince tv'ler hala herkesin evinde malesef yok hala yüksek fiyatlarından dolayı ülke olarak tüplü televizyonlara bakıyoruz teknoloji gelişse ne olacak biz eskidikten sonra :D
 
#4
Çağ atlattı teknoloji lakin atlattığı çağlar kadar pahalı durumda dediğiniz ultra ince tv'ler hala herkesin evinde malesef yok hala yüksek fiyatlarından dolayı ülke olarak tüplü televizyonlara bakıyoruz teknoloji gelişse ne olacak biz eskidikten sonra :D
haklısınız lakin bu durum ülkeden ülkeye göre değişiyor malesef bizim ülkemizde elektronik aletler dudak uçuklatıyor.